Przechowywanie środków ochrony pracowników w kontekście obowiązujących przepisów

Sposób przechowywania środków ochrony pracowników może mieć wpływ na ich stan techniczny, co przekłada się na poziom bezpieczeństwa podczas wykonywanej pracy. Zgodnie z przepisami - środki ochrony indywidualnej pracowników powinny być przechowywane w sposób, który ogranicza m.in. ryzyko związane z niekorzystnym oddziaływaniem czynników środowiskowych np. w meblach metalowych. 

Czy za nieprawidłowe przechowywanie środków ochrony pracowników grozi kara?

Środki ochrony indywidualnej pracowników, do których zaliczamy np. odzież ochronną, pasy i szelki, które stosowane są podczas prac wykonywanych na wysokości, a także kaski i okulary, powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Określają je przepisy BHP oraz producenci konkretnych środków ochrony indywidualnej. Pracodawcy i pracownicy, którzy nie dbają o zgodne z przepisami przechowywanie sprzętu ochronnego np. w meblach metalowych, mogą zostać ukarani za niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP.

Jak przechowywać środki ochrony pracowników?

Najważniejszym kryterium wyboru miejsca i sposobu przechowywania środków ochrony pracowników są warunki środowiskowe. Niewłaściwa temperatura i wilgotność w pomieszczeniu mogą sprzyjać uszkodzeniu wyposażenia pracownika. Co więcej, przechowywane w nieodpowiednich warunkach środki ochrony osobistej, są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na terenie zakładu pracy powinno znajdować się pomieszczenie, w którym pracownicy będą przechowywali otrzymane środki ochrony indywidualnej. Musi ono zostać wyposażone w odpowiednio dobrane meble. Doskonałym rozwiązaniem są meble metalowe, w które można wyposażyć nie tylko pomieszczenia socjalne, ale także pomieszczenia magazynowe, które przeznaczone są do przechowywania nieużywanych środków ochrony pracowników.

ul. Leszczyńska 5a, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 829-05-24
Copyright © 2024 Cekar. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja itee.pl.